Kompensata inna niż wszystkie

with Brak komentarzy

drzewo_ikonka

Kiedy Firma Akme http://www.akme.pl/ zleciła nam wykonanie kompensaty przyrodniczej na obrzeżach Parku Brochowskiego, nie przewidywaliśmy, jak wiele przyjemności i twórczej refleksji przyjdzie wraz z tym zleceniem.

O ile geodezyjne wytyczanie skupin, sadzenie drzew wraz z pracami towarzyszącymi nie było dla nas niczym nowym, tak reakcje mieszkańców okolicznych osiedli były dla nas bardzo zaskakujące. Pozytywnie zaskakujące.
I prawdopodobnie nie ma w tym nic dziwnego. Mieszkańcy, atakowani codziennie informacjami o wszechobecnych wycinkach i dewastacjach zieleni po otrzymaniu informacji, że geodezyjne słupki, pojawiające się sukcesywnie na ponad 4 -hektarowej działce, niemal pod ich ‘”nosami „,mogą oznaczać granicę skupin drzew, nie pomyśleli nawet, że to najlepszy dla nich scenariusz.
Na najczęściej pojawiająca się pytanie o to, co tu powstaje, słyszeliśmy odpowiedź, że kolejne osiedle. I od razu spadała na nas lawina żalu, złości i bezradności.
Jakże miło było widzieć zmiany,jakie pojawiały się na twarzach mieszkańców po otrzymaniu informacji,że jednak wbrew ich wcześniejszych obawom, tak, budujemy, ale nie nowe domki, a park!
Promienne uśmiechy, jakimi nas obdarzano, niejednokrotnie dawały więcej frajdy niż wygrana na loterii.


golinska.com - Kompensata Brochów

golinska.com - Kompensata Brochów

 

 

Zdarzenie to uświadomiło nam, jak wielkiego spustoszenia w duszach i głowach mieszkańców Wrocławia dokonały wycinki drzewostanów w mieście. A inwazyjne działania odnotowywano na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.
Zastanawiające jest, czy ktokolwiek z wydających te decyzje, potrafił przewidzieć, że straty związane z wycinką drzewostanu nie będą jedynymi. Czy ktokolwiek pochylił się nad zagadnieniem, jakie straty moralne i społeczne dokonają się w ludziach w wyniku pozbawiania ich tak ważnej strefy wpływającej na ich psychiczny i fizyczny komfort, jakim są drzewa?
Obawiamy się, że ta kwestia nie została rozpatrzona. Niestety.

Olbrzymia odpowiedzialność leży teraz w nas, w Firmach, które dzięki nakazom, decyzjom a coraz częściej w wyniku własnych prywatnych inicjatyw pragną odbudować zniszczone założenia zieleni w mieście. A jednocześnie może uda się zmienić choć trochę nasz pesymizm, który podobno jest sprzężony z narodowością.
Założenie będące naturalnym przedłużeniem Parku Brochowskiego w faktach:

• 1000 szt drzew w obwodzie 8/10 cm ( obwód pnia mierzony na 100 cm)
• skład gatunkowy: klon pospolity ( Acer platanoides) 10% , lipa drobnolistna (Tilia cordata) 20% , dąb szypułkowy (Quercus robur) 15% , buk pospolity (Fagus sylvatica) 1%, grab pospolity (Carpinus betulus) 19%, wiąz szypułkowy (Ulmus leavis ) 20%, klon jawor (Acer pseudoplatanus ) 10% , daglezja zimozielona ( Pseudpotsuga menziessii) 5%.
• ponad 7500 metrów palików i 6000 metrów rygli do zabezpieczenia drzew
• ponad 9600 metrów taśmy do wiązania drzew
• ponad 1000 szt. osłonek do zabezpieczenia pni drzew przed uszkodzeniami
• 120 000 litów kory sosnowej do ściółkowania mis w obrębie drzewa

 

Klon
Klon
Lipa
Lipa
Dąb
Dąb

 

Do ciekawostek należy to, że oprócz drzew nakazanych do posadzenia w wyniku wystosowanych decyzji, Firma Akme http://www.akme.pl/ postanowiła dołożyć i samodzielnie sfinansować zakup, posadzenie i pielęgnację dodatkowych drzew z gatunków : cyprysnik błotny (Taxiodium distichum), tulipanowiec amerykański oraz miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba).

Niewątpliwie wybrane przez Akme drzewa wniosą nutkę egzotyki pod względem różnorodności gatunkowej do powstałego założenia. Tym bardziej należą się gratulacje dla Pracowników Firmy za dokonany wybór.

Projektant : Piotr Reda – Leaf Project Studio http://www.lps.com.pl/